Dla kogo kurs Krav Maga

Inne

Zanim odpowiemy na pytanie dla kogo kurs Krav Maga, należałoby przytoczyć krótką historię tej sztuki samoobrony. System walki, którego polska nazwa w tłumaczeniu brzmi „walka w bliskim kontakcie” powstała w latach 30 XX wieku w ówczesnej Czechosłowacji. Twórcą był Imi Lichtenfield, połączył on najskuteczniejsze techniki podchodzące z judo, jiu jitsu, muay thai, boksu, zapasów i innych sztuk walki. Założeniem było stworzenie skutecznego systemu samoobrony bazującego na ludzkich odruchach.

Rozwój

Stworzony w Czechosłowacji kurs Krav Maga został szeroko zaadaptowany w Izraelu. To tam po wdrożeniu technik samoobrony zaczęła się rozwój tego systemu. Oparty na naturalnych odruchach, skupiony na maksymalizacji skuteczności przy minimalnych odruchach. Brutalność, skuteczność i zniechęcenie oponenta do dalszej agresji. W Krav Maga nie chodzi o zwycięstwo, a o zażegnanie niebezpieczeństwa.

Zasady i trening

Każdy kurs Krav Maga wpaja swoim kursantom 4 podstawowe zasady. Po pierwsze należy unikać niebezpiecznych miejsc i sytuacji. Po drugie, jeżeli znajdziesz się w takim miejscu i/lub sytuacji to, czym prędzej oddal się z tego miejsca. Po trzecie, jeżeli nie możesz się oddalić, to walcz wszystkim co może ci pomóc. Po czwarte, jeżeli już walczyć to walcz bez stawiania sobie ograniczeń. Kurs Krav Maga zakłada występowanie czterech podstawowych etapów, które mogą różnić się długością i intensywnością. Pierwszym etapem jest rozgrzewka, drugim prezentacja technik. Następnie przechodzimy do utrwalania nowych technik w parach lub większych grupach. Na koniec przystępujemy do ćwiczeń ogólnorozwojowych. W przeciwieństwie do większości innych sztuk walki Krav Maga jako system samoobrony stawia bardzo dużo nacisku na umiejętności praktyczne, w tym umiejętność szybkiego oddalenia się z miejsca zagrożenia.