Kółka do rolek – większe czy mniejsze?

Inne

W latach 90 największe koło, do którego dotarłeś, miało około 80 mm i było uważane za koło „wyścigowe”. Teraz w 2019 roku znajdziesz 80 mm w większości podstawowych rolek rekreacyjnych, 90 mm w modelach fitness, a kółka do rolek szybkościowych mają teraz średnicę 110 mm! Ale czy jedna od drugiej wielkości naprawdę jest lepsza? Odpowiedź brzmi: „to zależy”. Od czego? Od umiejętności i tego jaki styl jazdy na rolkach Cię interesuje.

Na czy polega różnica między kółkami?

Większe kółka do rolek umożliwiają rolkarzom szybsze poruszanie się z większą wydajnością, podczas gdy mniejsze koła toczą się wolniej i zapewniają większą zwinność. Ci rolkarze, którzy jeżdżą na większych kołach, takich jak 110, mogą poruszać się znacznie szybciej o przemierzać większe dystanse między jednym, a drugim odepchnięciem niż ktoś na 76 mm, gdzie kółka toczą się wolniej. Takie są często spotykane w rolkach slalomowych, freestyle lub hokejowych. Mniej wysiłku daje się z siebie na większych kołach, co jest doskonałe do oszczędzania energii na długich dystansach, takich jak maratony rolkarskie. Jednak jeśli chodzi o ciasne zakręty, większą zwinność i szybsze hamowanie, najlepiej wybrać coś mniejszego.

Szybkie porównanie kółek o różnych wielkościach

Mówiąc najprościej – mniejsze koła (72 mm, 76 mm) mają takie plusy jak to, że są lżejsze, łatwe w manewrowaniu, łatwe w osiągnięciu równowagi i zatrzymują się szybciej. Jeśli chodzi o wady jest to krótszy dystans toczenia i są wolniejsze. Natomiast, jeśli chodzi o większe koła (80 mm, 90 mm, 110 mm) mają takie plusy: są szybsze. Wady: cięższe, większa moc potrzebna do każdego ruchu, mniejsza zwrotność, obracanie i zatrzymywanie zajmuje więcej czasu.